Novinky

VU+ Linuxové satelitní přijímače

10.4.2015

VU+ logoPředstavím Vám jedny z nejlepších linuxových přijímačů na trhu, značku Vu+ a také stěžejní vlastnosti, pocházející od korejského výrobce MARUSYS Co. Ltd. Značku Vu+ a všechny aktuálně nabízené modely najdete v našem eshopu již po hodně dlouhou dobu. Za roky prodeje je na přijímače minimum reklamací, jelikož se vyznačují opravdu výbornou spolehlivostí.
Tudíž nás nepřekvapí, že Vu+ se vyznačují kvalitním hardwarem, ale hlavně špičkovou softwarovou podporou. Všechny typy pracují pod operačním systémem Linux Enigma 2.

Spousty uživatelů má stále dogma, že linuxové přijímače nedokáži nastavit a ovládat. V tomto článku bych Vás chtěl přesvědčit o opaku, že tomu tak není a doba velmi pokročila a linuxy jsou uživatelsky velmi přívětivé. Spousta prodejců již dokáže tyto přijímače zákazníkovi přednastavit včetně seznamu kanálů a tomu již jen stačí vložit přístupovou kartu, připojit k parabole, k TV. Klientovi již pak nic nebrání sledovat své oblíbené pořady a také plně využívat multimediální funkce u přijímače.
Ano, přijímač samozřejmě není určen pro úplné začátečníky, ale když se pomůže se základním nastavením, nevidím větší problém v použití přístroje. Zde již je to otázka domluvy s prodejcem nebo třeba s kolegou, který linuxový přijímač již využívá po nějakou dobu a dokáže pomoci. Pro maximální využití potenciálu přijímače, považuji za nezbytné připojení k internetu a alespoň základní znalost ovládání PC. Pokud je Vaše PC vybaveno ještě třeba nějakým FTP klientem, což ulehčuje práci, je to ideální stav. Osobně nedám dopustit na program Total Commander, který ke spokojenosti využívám po řádku let a to nejen kvůli linuxovým přijímačům, ale i pro běžnou pracovní náplň.

Přijímače umožňují mimo jiné uložit do paměti neomezené množství televizních a rádiových stanic, zvládají bez problémů streamování programu v PC nebo třeba na mobilním zařízení. Mají podporu OpenWebif - vzdáleného přístupu na přijímač přes webové rozhraní. Díky tomuto přístupu, si můžete vzdáleně naprogramovat nahrávku, vypnout/zapnout přijímač nebo sledovat programy odkudkoliv, kde budete připojeni k internetu.

Každý z modelů Vu+ je vybaven alespoň jedním satelitním tunerem(DVB-S/S2) a minimálně jednou čtečkou přístupových karet X-crypt, která je softwarově upravitelná na čtečku univerzální, což znamená, že nám ve čtečce budou poté fungovat karty od nejvyužívanějších operátorů v ČR a SR - Skylinku, FreeSatu, T-Mobile v systémech ICE a Irdeto. Nové karty od Skylinku Irdeto M7 nefungují v univerzální čtečce, jelikož mají vyšší ochranu zabezpečení a je nutné použít certifikovaný dekodér Irdeto Skylink Ready, který se vkládá do CI slotu v přijímači, pokud jim je daný model vybaven.
Jestliže disponujete kartou od jiného operátora, v českých a slovenských končinách je to často používaná karta v systému Viaccess pro příjem atraktivních porno kanálů z družice HotBird, tak také s tímto si přijímač a čtečka bez problémů poradí. Je zde podpora i dalších systémů, např.Conax, Mediaguard, Seca, Videoguard, Nagra, aj. Vše záleží na použití a nastavení použitého emulátoru v přijímači.

K editaci programů doporučuji použít program Dreamset 2.4.3 nebo DreamboxEdit 6.0.1.2, který je kompatibilní i s jinými značkami oblíbených linuxových přijímačů jako je Dreambox nebo X-Trend, aj. Pokud tedy máme k dispozici setting z přijímače Dreambox, tak ten je plně kompatibilní s Vu+. Hotových settingů se dá na různých fórech najít spousty, mezi nejznámější patří od Likry nebo VHannibala.
K dispozici je i funkce FastScan pro jednoduché a rychlé nalazení programů pro Skylink, ale i jiné operátory. Jestliže přijímač funkci FastScan nemá, lze jí doinstalovat ve formě pluginu, záleží na použité imagi v přijímači.

Vu+ nabízí širokou škálů modelů, od nejjednoduššího Zera až po zákazníkem modifikovatelný a hardwarově našlapaný model Duo2. Níže pod článkem naleznete přehlednou tabulku prodávaných modelů.

VU+ Zero

Když se podíváme na "nejnižší model" a zároveň poslední model Vu+ Zero, který se dostal do prodeje na podzim roku 2014, tak se vůbec nemusíme obávat, že by přijímač nesplnil naše očekávání. Zero je osazen DVB-S/S2 tunerem, procesorem MIPS 742MHz, RAM512MB a Flash pamětí 256MB. Ve výbavě nechybí čtečka karet, 2x USB port, RS232 datový port, SPDIF digitální optický výstup a samozřejmě velmi důležitý LAN ethernetový port RJ45 pro připojení k internetu.
Výrobce jej propaguje jako druhý přijímač do domácnosti, třeba pro děti, jelikož vyniká kompaktnímy rozměry - 160 x 145 x 30 mm.
Já se ovšem Zero vůbec nebojím doporučit jako hlavní přijímač k velkému televizoru do obývacího pokoje, jelikož šlape velmi svižně a obrazový výstup je k dispozici ve FULL HD rozlišení. Model v současnosti patří mezi nejprodávanější a to také díky perfektnímu poměru výkon versus cena. Je osazen pouze satelitním tunerem, nemůžeme tedy očekávat nahrávání programu z jiného transpondéru, apod., což ovšem většině uživatelů absolutně nevadí a bohatě si vystačí klasicky s jedním satelitním tunerem.
Zero ovšem umožňuje připojení USB DVB-T HD tuneru tak jako u jiných modelů Vu+ a rázem získáme kombinovaný přijímač pro satelitní a pozemní příjem. Můžeme poté nahrávat program z pozemního vysílání a na satelitní se dívat nebo naopak. Přijímač vše zvládne, neseká se, nedělá "psí kusy."

VU+ DUO 2

Pokud vyžadujete po svém přijímači opravdu maximální výkon bez kompromisů, je zde model Vu+ Duo2, který Vám nabízíme v 9 různých variantách osazení tunerů. Mezi zákazníky je velmi oblíbená verze s Twin satelitním tunerem a DVB-T2/C tunerem. Jestliže zvolíte tuto kombinaci, můžete bez problémů nahrávat třeba 4 HD programy z jednoho transpondéru a na další HD kanál z jiné frekvence se dívat a další ještě nahrávat. Zároveň můžete nahrávat programy z DVB-T2/C tuneru. V seznamu přijímače se Vám graficky prosvětlí programy, které máte možnost ještě nahrávat nebo sledovat. Pokud ještě máte málo, můžete i streamovat, na chodu přijímače to nepoznáte, jelikož je vybaven vysokým stupněm hardware - 2GB RAM pamětí, 1GB flash pamětí, 2 jádrovým 1,3 GHz MIPS procesorem.
Přijímač je vybaven barevným 3,2" TFT displejem na čelním panelu, který si můžete, jak jinak, nakonfigurovat dle vašich představ. Nechybí ani 3x USB konektor, 2x čtečka karet, 2x CI slot, ...
Kdybych zde měl vypsat všechny možnosti přijímače, vydalo by to na další jeden velký článek, protože přijímač patří do nejvyšší kategorie a to právem.

 

Společné vlastnosti přijímačů Vu+


Software

Softwarová podpora pro přijímače Vu+ je na té nejvyšší úrovni, k dispozici je široké spektrum neoficiálních firmwarů, tzv.imagí, od různých tvůrců a fandů těchto linuxových mašinek. Můžeme mít našlapaný hardware, ale bez "mozku", tedy softwaru nemůžeme dostat maximum, které od Vu+ očekáváme. Pokud si nahrajete jednu z těchto imagí, rozšíříte tak možnosti svého přijímače. Upřímně si nedokážu ani představit, že by tyto přijímače někdo používal s továrním firmwarem, přišel by tak o spoustu zajímavých věcí u přijímače. Instalace software se provádí jednoduše přes USB flash disk.

Mezi nejznámější, spolehlivé, stabilní, vycházející z továrního firmware, patří VTI image(aktuálně je dostupná verze 8.2.0), která se vyznačuje opravdu jednoduchou obsluhou, ale nabízí velké možnosti pro uživatele. Pokud si nainstalujeme image, vše vás vede intuitivně přes nastavení obrazu, sítě, aj. Z menu přijímače si můžeme doinstalovat další různé doplňky včetně emulátorů pro rozchození čtečky na univerzální. Pro ICE kartu to je nejčastěji scam 3.59(3.60) nebo cccam 2.3.0. Pro starší Irdeto karty je nutné použít a nakonfigurovat Oscam. Vše se dá stáhnout jednoduše přes "modré tlačítko" na dálkovém ovládání. Základní průvodce nastavením je shodný u všech imagí.

VTI Image

Z dalších imagí, kterou bych doporučil, je to velmi propracovaná OPEN ATV. Nabízí opět nespočet nastavení a možností. Můžeme si přijímač přizpůsobit obrazu svému a to do slova a do písmene. Nemusíme se bát, že by image byla jen v angličtině, všechny image mají dostupný český jazyk. U této image bych vyzdvihnul, že vycházejí denně !!! softwarové aktualizace, což se jen tak nevidí. Zákazník se tedy nemusí obávat, že se neřeší softwarové problémy, které zjistí uživatelé a testeři těchto imagí. Opravuje se a vylepšuje každý den.
Pro nastavení čtečky karty v přijímači budeme opět potřebovat emulátor. Zde bych doporučil tzv.doscam, který již je nastavený pro ICE i Irdeto karty. Stačí jej tedy spustit, vložit kartu a vše funguje včetně zápisu na kartu. Emulátory se do přijímače nahrávají jednoduše, tak jako image, přes USB flash disk.

Mezi uživateli oblíbená imagí je to stará známá BlackHole. Dále můžeme zmínit výbornou OpenPli, HDMU, VIX4 Project, aj.
Jak vidíte, uživateli se nabízí opravdu hojnost firmwarů a každý si může nainstalovat a používat, co se mu líbí.

Samozřejmostí je volba barevnosti a zobrazení menu, tzv.SKINU. Někomu vyhovuje zelený podklad, jinému stříbrný, další vyžaduje zobrazení picon u programů (mini obrázek TV stanice u předvolby) a další (ne)potřebné informace u programu, řazení, aj. Každý Skin má své pro a proti, tak jako jakákoliv věc v životě. Mezi uživateli je velmi oblíbený HD GLASS skin, který nabízí opět množství různých nastavení.

Multimédia

Dnes asi nikoho nepřekvapí, že zákazníci vyžadují přehrávání multimédií.
Opět nemusíte mít obavy, přijímač si poradí se všemi známými formáty, které používá většina populace.

Z hudebních formátů je zde podpora přehrávání audio formátů MP3, WAW. Jestliže zatoužíme ukázat třeba v neděli odpoledne návštěvě své fotografie z dovolené, přijímač si opět poradí s formáty JPEG, BMP, PNG a GIF.
Pro filmové fanoušky nechybí podpora soubory typu avi, divx, xvid, mov, mkv, m2ts, flv, mp4, aj. Přehraje i video soubory typu wmv. U všech souborů záleží na video a audio kodeku, kterým bylo soubory vytvořeny. Může se samozřejmě stát, že s některými si neporadí, přece jen to není PC, kde si můžeme stáhnout kodek pack.

Z dalších žádaných aplikací (pluginů) bych vyjmenoval podporu YouTube, Archívy CZ/SK, CSFD databáze, Facebooku, Emailu, Předpověď počasí, aj. Pluginy je možné opět stáhnout přes modré tlačítko nebo nainstalovat externě.

EPG

Elektronický programový průvodce. V dnešní době věc, kterou pravděpodobně všichni považujeme za samozřejmost. Pro ty, kteří náhodou nevědí, tak připomenu, jedná se o zobrazení TV programu na obrazovce, který si vyvoláme nejčastěji přes tlačítko EPG na dálkovém ovládání. Přijímač stahuje informace o programu z družice, které poskytuje provozovatel vysílání. V podstatě u všech placených paketů (Skylink, FreeSat, N+, SKY, ad.) je vysíláno EPG s podrobným popisem programu. Velmi důležité pro nahrávání, ale hlavně nemusíme mít po ruce časopis nebo noviny a hledat, co kde se vysílá. Máme možnost si přečíst podrobné informace o pořadu. U všech linuxových přijímačů, nejen Vu+, je EPG perfektně zpracováno a de facto může být inspirací pro jiné značky přijímačů. EPG si můžeme zvolit v různých náhledech, jako třeba Multi EPG nebo si stáhnout jiné varianty pro zobrazení. Záleží i na použitém Skinu v přijímači, podle něj se nám EPG zobrazuje v levém sloupci, s procenty, atd. Velmi hezky a opravdu přehledně je zpracován Cool TV Guide, který opět můžeme nainstalovat do přijímače ve formě pluginu.

PVR

Funkce Personal Video Recorder nám umožňuje na přijímačích nahrávat své oblíbené televizní pořady a filmy na externí USB úložiště (flash disk nebo externí disk). Model Vu+ Solo 2 má možnost vnitřní instalace 2,5" SATA disku. High-end model Vu+ Duo 2 nabízí instalaci 2,5" nebo 3,5" SATA disku. Všechny modely mají také podporu nahrávání na NAS externí úložiště, které je připojeno v síti a umožňuje i další funkce jako je třeba využívat klienta P2P sítě.
Nahrávání je velmi jednoduché, rychlé a nejlepší přímo z EPG, kde si označíme pořad, který chceme nahrát, následovně se nám zobrazí čas nahrávání. Můžeme si zde případně zadat, kolik minut se má pořad nahrát před začátkem a také případně kolik minut navíc. Velmi užitečné v době reklam a nepřesných začátků a konců u přenosů, pomineme-li HBO a jemu podobné stanice, kde je začátek i konec přesně daný v podstatě na sekundy. Pořad si zde můžeme přejmenovat podle svého gusta, pokud nám nevyhovuje anotace z EPG od provozovatele. Časovač je zde možný nastavit jako opakující - vhodné třeba u seriálů, případně zpravodajství, aj.

Co je velmi důležité a praktické, pokud využíváme interní čtečku v přijímači, všechny nahrávky jsou v dekódovaném stavu, jelikož čtečka v přijímači je sdílená. Nahrávky si můžeme kdykoliv přehrát a zpracovávat v PC. Nahrávky jsou ukládány ve formátu .ts(transport stream), ukládá se kompletní stream včetně jazykových doprovodů a titulků, které jsou u pořadu vysílány.

Pro přehrávání záznamů v PC doporučuji programy VLC nebo KMPlayer.
Pro další zpracování (odstranění reklam, oddělení obrazu a zvuku, aj.) je to třeba velmi známý program Project-X, Super v2015 nebo vynikající Sony Vegas Pro. Programů k přehrávání, ale i zpracování je k dispozici na internetu opravdu celá řada, stačí si jen vybrat a vyzkoušet, který vám vyhovuje. Některé jsou zdarma, ale i tak plně vyhoví vaším požadavkům, jiné je potřeba si zakoupit, i když většina programů dnes nabízí tzv.Trial období na vyzkoušení programu, což je velmi dobré pro uživatele. Vyzkouším si program v určité lhůtě a poté se rozhodnu, zda-li si koupím plnou licenci programu.

HbbTV

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Další z funkcí, kterou můžete najít u přijímačů Vu+ a jakmile zjistíte plynoucí výhody, budete považovat tuto věc jako nepostradatelnou. Někteří uživatelé mohou tuto funkci znát od Smart TV, kde je již dnes standardem, u satelitních přijímačů není HbbTV zatím samozřejmostí, ovšem Vu+ jí disponuje.
K popularizaci HbbTV přispívá velmi Česká televize, která nabízí svůj archív, tzv.iVysílání, který obsahuje více než 70 000 hodin pořadů zdarma. Divák může sledovat nespočet pořadů, které třeba neměl možnost vidět z časových důvodů nebo si nahrát.
K dispozici je také teletext, který je perfektně graficky zpracovaný. Grafika teletextu je na úrovni internetových stránek, což dělá z teletextu opět populární zdroj informací.

VU+ rear panel

 

TABULKA AKTUÁLNĚ NABÍZENÝCH MODELŮ Vu+

 

Vu+ Duo2 Solo Solo2 SoloSE Zero
CPU Typ
MIPS MIPS MIPS MIPS MIPS
CPU (MHz)
2x1300 333* 2x1300 2x1300 742
RAM (MB)
2048 256 1024 1024 512
Flash (MB)
1024 128 256 256 256
Flash typ
(NAND) (NAND) (NAND) (NAND) (NAND)
DVB
2x S2/C/T2
Podpora až 4 tunerů
1x S2 2x S2 1x S2/C/T/T2 1x (S2)
HDTV
ano ano ano ano ano
3D TV
ano ano ano ano ano
PiP
ano ne ano/HD ano ne
Common Interface
2 2 1 1 ne
Čtečka karet
2 1 2 1 1
USB
3 x 2.0 2 x 2.0 3 x 2.0 2 x 2.0 2 X 2.0
RS232
ano ano ano ano ano
LAN 
(Mbit/s)
Gigabit + WiFi 802.11n(až do 300Mbps) 100 Gigabit 100 100
HDD
2.5"/3.5" uvnitř ne 2.5" uvnitř ne ne
ATA
SATA III ne SATA III ne ne
eSATA
ano ne ne ano ne
SCART
1 1 1 ne ne
HDMI
1 1 1 1 1
Displej
3.2" TFT LCD (262,000 barev/16 bit) ne VFD LED dioda LED dioda
Konektory
Digital Audio:S/PDIF,
Analog Audio:Pravý & Levý (Cinch x 2),
Analog Video: Komponentní Video (YPbPr), 
Kompozitní Video (Cinch x 1 )
1 x YPrPb Digital Audio : S/PDIF,
Analog Audio : Pravý & Levý(Cinch x 2) Kompozitní Video (Cinch x 1 )
Kompozitní Video & Analog Audio (Stereo Jack X 1)

 

Zpracoval:  Kežlínek Miroslav

Zpět


Rychlý kontakt

Montáže
satelity – antény – kamery

596 136 507
777 747 251

Velkoobchod

599 526 183

Servis a reklamace zboží

734 573 840

Zadejte vaši poptávku

Nevyplňujte:

* položky vyznačené tučně jsou povinné    
Eshop Přejděte ke Skylinku - dotované satelitní přijímače Prodej dálkových ovladačů

Prodejny

Ostrava - Muglinov
Bohumínská 188/118
Tel.: 599 526 183
777 747 253
E-mail: shop@atoselektro.cz
Po - Pá: 7:00 - 16:00
Ostrava - Přívoz
Nádražní 168
Tel.: 596 136 507
777 747 251
E-mail: privoz@atoselektro.cz
Po - Pá: 9:00 - 12:00
13:00 - 17:00
Zlín
2.května 1536
Tel.: 575 758 474
773 918 066
E-mail: zlin@atoselektro.cz
Po - Pá: 8:00 - 17:00
So: 9:00 - 12:00